ماشین سازی ایده آل صنعت آسیا
ماشین سازی ایده آل صنعت آسیا

دستگاه پرکن مایعات و جامدات+ {نکات مهم که قبل از خرید باید بدانید!}

دستگاه پر کن مایعات
فهرست مطالب

کسب‌وکارهایی که به پر کردن کیسه و بطری نیاز دارند، نیاز به یک دستگاه پرکن مناسب دارند. این دستگاه‌‌ها به شما کمک می‌کنند سرعت روند کار خود را افزایش داده و تا صدها بطری را در مدت زمان کمتری پر کنید. دستگاه های پرکن زیادی بر اساس فن‌آوری‌های مختلف در بازار موجود است. با این حال، شما باید یکی از موارد مورد نیاز کسب‌وکار خود را خریداری کنید. این کار باعث بهبود کارایی شرکت شما می‌شود.

شرکت ایده آل صنعت آسیا تولیید کننده انواع دستگاه‌های پرکن مایعات و جامدات با بهترین کیفیت و قیمت مقرون به‌صرفه برای طراحی و ساخت یا سفارش تولید این دستگاه‌ها با ما تماس بگیرید.

انواع دستگاه پرکن جامدات

دستگاه‌های پرکن جامدات دستگاه‌هایی هستند که برای پر کردن جامدات مختلف به کار می‌روند و به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

دستگاه پرکن مایعات

دستگاه‌های پرکن مایعات دستگاههایی هستند برای پر کردن مایعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. تعدادی از مواردی که دستگاه‌های پرکن برای آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: آب، آبمیوه، شربت، عرقیجات گیاهی، نوشیدنی های رقیق و غلیظ، گلاب، سرکه، آبلیمو، تینر، ضدیخ، مکمل بنزین، آب رادیاتور، شیشه‌شور، روغن موتور، روغن‌های خوراکی، شیره خرما، عسل، وازلین، شامپو، مایع ظرفشویی، ژل آتش‌زا، نوشیدنی‌های گازدار، سس‌ها، روغن پخت و پز، سوپ، سس سالاد و بسیاری موارد دیگر.

چگونه دستگاه پرکن مایعات مناسب را انتخاب کنیم؟

خرید دستگاه پرکن پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. با وجود گزینه‌های بسیار زیاد‌، انتخاب گزینه‌ی مناسب برای کسب و کار شما آسان نیست. در این مقاله به هفت سوالی می‌پردازیم که می‌توانید قبل از خرید یک پرکن بپرسید تا به شما در انتخاب بهترین تجهیزات برای نیازهای تولیدی شما کمک کند:

چه در حال راه‌اندازی یک کارخانه‌ی جدید باشید و چه در حال راه‌اندازی اتوماسیون کارخانه‌ای که دارید، با در نظر گرفتن یک دستگاه یا سرمایه گذاری در یک خط کامل، خرید تجهیزات مدرن می‌تواند کاری بس دشوار باشد. چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که دستگاه پرکن شما در تماس مستقیم با محصول مایع شما است. بنابراین علاوه بر کارایی عملیاتی، باید محصول شما را با احتیاط کنترل کند، بدون اینکه کیفیت و بهداشت محصول را تحت تأثیر قرار دهد.

جنبه‌ها و معیارهای بسیاری برای انتخاب بهترین دستگاه پرکن مایعات برای شرکت شما در نظر گرفته شده است.

انتخاب-بهترین-دستگاه-پرکن-مایعات

دستگاه‌ های پرکن مایعات به 2 دسته‌ تقسیم می‌شوند:

دستگاه‌های پرکن مایعات بر اساس کارکردشان به 3 دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

پرکن مایعات رقیق

دستگاه پرکن مایعات رقیق را می‌توان یکی از مدل‌های گوناگون برای دستگاه پرکن مایعات در نظر گرفت که به‌طورمعمول با سیستم حجمی یا ثقلی ساخته می‌شود؛ البته باید متذکر شد که در برخی از مواقع نیز برای تولید آن از سیستم سیلندر پیستون نیز استفاده می‌کنند. دقت داشته باشید که این دستگاه، دو نوع اتومات و نیمه اتومات دارد که هر کدام از آن‌ها کارایی گوناگونی را دارند.
برای مثال در مدل نیمه اتومات، اپراتور باید بطری محصولات را بر روی نوار نقاله قرار دهد. در ادامه این نوار نقاله بطری‌ها را به سمت نازل دستگاه هدایت می‌کند تا بطری از مایع رقیق مورد نظر پر شود. در مدل اتومات شرایط به این شکل نیست و در طراحی دستگاه از سیستم سورتر بهره می‌برند و همچنین بخش درب بند به دستگاه اضافه می‌شود. در نتیجه دیگر برای پر کردن بطری‌ها به اپراتور نیازی نیست. 

پرکن مایعات غلیظ

همانطور كه از اسم دستگاه پرکن مایعات غلیظ پيدا است، اين تجهيزات وظيفه پر كردن مايعات مختلف را در ظرف‌های مخصوص خود بر عهده دارند. مايعاتی از جمله عسل، روغن‌های خوراكی و صنعتی، رنگ‌ها، كودهای شيميايی، سموم كشاورزی، چسب‌های مايع و… همگی از طريق دستگاه‌های پر كن در داخل ظرف‌ها پر مي‌شوند. که ما در این مقاله ۰ تا ۱۰۰ دستگاه پرکن مایعات غلیظ را برایتان بازگو می‌کنیم. فقط کافیست روی لینک کلیک کنید.

دستگاه پرکن دستی

دستگاه‌ پرکن مایعات دستی

دستگاه های پرکن دستی با دست کار می‌کنند و نیازی به منبع تغذیه ندارند و همین امر آن‌ها را برای استفاده در محیط‌هایی که هوای فشرده یا برق در دسترس نیست ایده‌آل می‌کند. آنها یک راه حل مناسب برای تولید در مقیاس کوچک یا استفاده‌ی آزمایشگاهی ارائه می‌دهند و سرعت خروجی بیشتر و دقت بیشتری نسبت به ریختن با دست دارند. مناسب برای مایعات جریان آزاد و کرم‌ها و ژل‌های با ویسکوزیته متوسط از 5 تا 600 میلی لیتر. سرعت خروجی تا 15 سیکل در دقیقه قابل انتظار است.

دستگاه‌ پرکن پمپی

دستگاه‌های پرکن پمپی سیستم‌هایی هستند که به مایع مورد نظر نیرویی بیشتر از نیروی وزنشان وارد می‌کنند تا درون ظرف مورد نظر جاری شوند. این سیستم‌ها برای پرکردن مایعات با غلظت بالا کاربرد فراوان دارند. هرچند که برای پر کردن مایعات اشتعال‌پذیر و همچنین مایعات گران قیمت استفاده از پرکن‌‌های پمپی پیشنهاد چندان مناسبی محسوب نمی‌شود.

دستگاه‌ پرکن نیمه اتوماتیک

دستگاه‌های پرکن نیمه اتوماتیک می‌توانند بطری‌ها را با سرعتی بسیار بیشتر از ماشین های پرکن دستی تولید کنند، اما هنوز هم به برخی عملکردهای دستی نیاز دارند. سرعت این ماشین‌ها به همان سرعت دستگاه‌های پرکن خودکار نخواهد رسید.، اما با این حال قیمت متوسط‌شان اغلب آن‌ها را به بهترین انتخاب برای مشاغل کوچک و متوسط تبدیل می‌کند که هنوز به بزرگترین سیستم‌ها نیاز ندارند، اما برنامه‌هایی برای رشد دارند.

ویژگی‌های اصلی دستگاه‌ پرکن نیمه اتوماتیک:

 • انعطا‌ف‌پذیر و همه کاره
 • ساده برای کار و نگهداری
 • سریع ، دقیق و قابل تکرار
 • قدرت گرفته از فشار هوای فشرده
 • طیف گسترده ای از اندازه بطری و ظرف

پرکن نیمه اتوماتیک برای چه کسانی مناسب است؟

 • تولید در مقیاس کوچک تا متوسط
 • مایعات روان (عطرها، ادکلن‌ها و غیره)
 • مایعات ویسکوزیته متوسط (شامپوها، لوسیون‌ها، کرم‌های سبک)
 • شربت و انواع چسب‌ها
 • مایعات حاوی ذرات (به عنوان مثال محصولات غذایی)

دستگاه‌ پرکن اتوماتیک

دستگاه های پرکن اتوماتیک منابع تولیدی هستند، که برای شرکت‌های بزرگ با نرخ تولید بالا مناسب هستند. این دستگاه بطری‌ها را از قسمت نوار نقاله به سمت خط تولید هدایت می‌کند.. آنها به بیشترین فضای کف اتاق احتیاج دارند و هزینه‌های خرید و نگهداری آنها بیشتر از دستگاههای پرکن دستی یا نیمه اتوماتیک است. با این حال، دیگر نیازی به دخالت دستی اپراتور در دستگاه نمی‌باشد.

ویژگی‌های اصلی پرکن اتوماتیک:

  • قالب درون خطی انعطاف پذیر و همه‌کاره است
  • نیازی به تغییر قطعات نیست
  • با 2،4،6،8،12 سری پر‌کننده موجود است
  • حداکثر توان 120 بطری در دقیقه
  • مقیاس پذیر (سری پرکن اضافی می‌تواند در هر زمانی اضافه شود)

   

  پرکن اتوماتیک برای چه کسانی مناسب است؟

  • تولید در مقیاس متوسط تا بزرگ
  • محلول هایی از 5 میلی لیتر تا 10 لیتر
  • ویسکوزیته از 1 تا 70،000 سانتی گراد است
  • محلول هایی برای محصولات غذایی حاوی ذرات جامد

دستگاه‌ پرکن مایعات چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های پرکن مایعات بر اساس نوع کارکرد آن‌ها به دستگاه‌های معمولی، فشاری و وکیومی تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های پرکن مایعات معمولی بر اساس نیروی جاذبه کار می‌کنند، که در آن مایع به دلیل وزن آن در بطری‌های خاص پر می‌شود. با این وجود، برای حفظ ویسکوزیته و تحمل گاز مایعات، رعایت الزامات ویژه ضروری است. نمونه های قابل توجه این مورد بطری‌های شیر و شراب انگور و غیره است.

دستگاه‌های پرکن مایعات فشاری نیاز دارند که فشار اتمسفر بیشتر از فشار بطری‌ها باشد. مایعاتی مانند شربت، روغن و … ویسکوزیته بالایی دارند و به این نوع پرکن نیاز دارند که بسیار کارآمد است و ساختار بسیار ساده‌ای را به کار می‌برد.

دستگاه‌های پرکن مایعات فشاری نیاز دارند که فشار بطری‌ها بیشتر از فشار اتمسفر باشد. این نوع پر کردن بیشتر به “پر کردن فشار هوا برابر” و “پرکردن فشار بالا” تقسیم می شود. در “پر کردن فشار هوا برابر”، فشار مخزن مایعات برابر فشار بطری می‌شود و بنابراین مایع با وزن آنها به داخل بطری‌ها می رود. از طرف دیگر، پر کردن فشار بالا با اختلاف فشار مخزن مایع و بطری ها کار می‌کند.

پرکن اتوماتیک

نکات مهم برای خرید دستگاه پرکن مایعات

1.جزئیات محصول شما

اول از همه، گران‌روی (چسبندگی) محصول خود را تعریف کنید. آیا مایع و مانند آب است یا نیمه چسبناک است؟ یا بسیار غلیظ و چسبناک است؟ این مورد می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه نوع دستگاه پرکن مناسب شما است. پرکن پیستونی به خوبی برای محصولات چسبناک و غلیظ کار می‌کند در حالی که یک پرکن جاذبه محصولات رقیق و مایع را بهتر ارائه می‌دهد.

آیا محصول شما مانند سس سالاد یا سس ماکارونی، که دارای تکه‌های سبزیجات است، دارای ذرات معلق است؟ این مواد می‌توانند نازل پرکن جاذبه را مسدود کنند.

یا ممکن است محصول شما به یک محیط خاص احتیاج داشته باشد. محصولات بیوتکنولوژی یا دارویی نیاز به پر کردن ضدعفونی‌شده در یک محیط استریل دارند؛ محصولات شیمیایی به سیستم‌های ضد حریق و ضد انفجار احتیاج دارند. قوانین و استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای درباره‌ی این نوع محصولات وجود دارد. لیست‌کردن چنین جزئیاتی قبل از آنکه در مورد خرید دستگاه پرکن مایعات خود تصمیم بگیرید ضروری است.

2. آیا محصول شما گازدار است؟

محصولات گازدار (به عنوان مثال نوشابه، ماالشعیر و امثال این‌ها) به یک نوع تکنیک خاص پرکن و همچنین تجهیزات مخصوص پرکن نیاز دارند. در نتیجه، شما باید به فکر خرید یک دستگاه پرکن باشید که برای پر کردن  بطری مناسب محصول گازدار ساخته شده باشد. به این ماشین‌ها پرکنِ ضد فشار گفته می‌شود.

یک پرکن ضد فشار، کربناسیون مایع را حتی در حالت بطری کردن، از طریق فرایندی به نام پیش تخلیه‌ی مضاعف حفظ می‌کند. این روش با حذف هوا از بطری و تحت فشار قرار دادن آن با دی اکسید کربن کار می‌کند. سرانجام‌، با تکرار فرآیند حذف 99.99٪ اکسیژن (پیش تخلیه مضاعف)، نتیجه‌ی نهایی به لطف این چرخه های مکرر پیش احتیاط، یک محصول گازدار بطری با ماندگاری بسیار بیشتر است.

3. چه نوع ظرفی را می‌خواهید پر کنید؟

عامل اصلی دیگر در خرید دستگاه پرکن، دانستن هرچه بیشتر از خصوصیات فیزیکی ظروفی است که استفاده می‌کنید. تعیین اینکه چه نوع ظرفی را پر می‌کنید ، سوالی اساسی است که باید قبل از خرید یک پرکن بطری(bottle filling machine) بپرسید، زیرا این امر به شما کمک می کند تا مشخص کنید دستگاه پرکن از چه تکنیکی برای پرکردن استفاده کند. این امر به این دلیل است که ویژگی‌های بطری برای عملکرد صحیح پرکن باید با روش پر کردن دستگاه سازگار باشد.

به عنوان مثال، برخی از پرکن‌های اتوماتیک بطری ظرف را از بالا می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر از کنار آن را می‌گیرند. بنابراین، اگر بطری شما یک درپوش یا درب منحصر به فرد دارد، ممکن است دستگاه پرکنی که از بالا می‌گیرد برای نوع خاصی از ظرف کار نکند. به همین ترتیب، اگر بطری شما خیلی پهن است، پرکنی که ظرف را از کنار آن می گیرد، احتمالاً بهترین انتخاب برای نیازهای تولیدی شما نیست.

4. میزان تولید شما چقدر است؟

هنگام در نظر گرفتن کارایی دستگاه پرکن، مهم است که هر دو نیاز فعلی و آینده‌ی تولید خود را در ذهن داشته باشید، زیرا اگر زمانی تصمیم به گسترش کار خود داشتید، ارتقا دستگاه‌ها امکان‌پذیر نیست. دستگاه‌های کوچکتر معمولاً با مقدار بطری‌هایی که در هر ساعت تولید می‌کنند (BPH) اندازه گیری می‌شوند، در حالی که پرکن‌های بزرگتر، سریعتر هستند و معمولاً بر اساس بطری های دقیقه (BPM) محاسبه می شوند.

به عنوان مثال یک پرکن بطری دستی یک سرمایه گذاری عالی در سطح ابتدایی برای یک شرکت تازه تاسیس یا یک شرکت بسیار کوچک است، اما به احتمال زیاد قادر به پاسخگویی به خواسته‌های یک عملیات کوچک تا متوسط یا حتی شرکت‌هایی کوچکی که قصد دارند در آینده کسب و کار خود را گسترش دهند نخواهند بود.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ

5. کدام پرکن مناسب‌تر است؟ دستی، نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک؟

هنگام خرید دستگاه پرکن، تعیین اینکه کدام نوع پرکن برای نیازهای تولید شخصی شما مناسب است، قطعاً کلیدی است.

دستگاه‌های پرکن دستی یک گزینه‌ی عالی برای تولیدکنندگان خانگی، علاقه مندان به تولید آبجو در سطح اولیه یا شرکت‌های مقیاس کوچک است که فقط چند کارمند دارند و برنامه ای برای رشد ندارند. همانطور که گفته شد، پرکن‌های بطری دستی برای کنترل میزان تولید نسبتاً کم طراحی شده‌اند و به همین دلیل‌، انتخاب مناسبی برای هر کار کوچک یا متوسط ​​یا تجارت کوچک با برنامه های توسعه نیستند.

دستگاه های پرکن نیمه اتوماتیک یک گزینه عالی و ایده‌آل برای اکثر مشاغل کوچک است و برای هر شرکت تازه تاسیس یا کوچک که قصد دارد فعالیت خود را توسعه دهد. این دستگاه ها قادر به تولید بیشتری نسبت به یک پرکن بطری دستی هستند، اما هنوز هم به کمی کار دستی نیاز دارند که بدیهی است می تواند کل روند کار شما را کند کند. با قیمت مناسب، آنها تقریباً در حد متوسط ​​بین هزینه های یک پرکن دستی و یک دستگاه کاملاً خودکار هستند. با در نظر گرفتن همه این‌ها، پرکن‌های نیمه اتوماتیک قطعاً می‌توانند یک سرمایه‌گذاری هوشمند و مقرون به صرفه برای هر کسب و کار کوچکی باشند که قصد دارد از پرکردن دستی بالاتر برود اما هنوز برای بالاتر رفتن از سطح از یک دستگاه پرکن ابتدایی کاملا آماده نیست.

و در آخر، دستگاههای پرکن اتوماتیک بهترین انتخاب برای هرگونه عملیات پیشرفته در مقیاس بزرگ با نرخ تولید بالاتر هستند. در حالی که این ماشین ها فضای بیشتری نسبت به پرکن‌های دستی و نیمه اتوماتیک اشغال می‌کنند، از آنجا که بطری‌ها با استفاده از سیستم نوار نقاله از فله خارج می‌شوند ، تقریبا به دخالت دست نیاز ندارند یا به دخالت دستی بسیار کم نیاز دارند.. دستگاه های پرکن اتوماتیک معمولاً گران‌ترند – هم برای خرید و هم برای نگهداری – با این وجود، اگر شما یک کسب‌وکار با اندازه متوسط ​​تا بزرگ با نیاز به بهره‌وری بیشتر هستید‌، مطمئناً یک پرکن اتوماتیک ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

مقایسه نسبت قیمت و عملکرد دستگاه پرکن مایعات

در خرید دستگاه پرکن مایعات باید به این موضوع توجه نمود که اولویت خط تولیدی شما کدام است؟

حجم تولید محصول یا قیمت دستگاه ها.

باید بدانید که قیمت و عملکرد دستگاه پرکن مایعات  دارای یک نسبت خطی هستند.

یعنی با افزوده شدن امکاناتی که باعث میشود راندمان دستگاه زیاد شود، طبیعتاً قیمت دستگاه نیز افزایش می یابد.

حال با توجه به هزینه اولیه ای که برای خرید دستگاه پرکن مایعات در نظر گرفته اید می توانید تعیین کنید که تا چه اندازه مایل هستید خط تولید خود را به سمت اتوماسیون کامل برده و راندمان کار را افزایش دهید.

البته نکته ی دیگری که در این باب اهمیت دارد فضای کار شماست.

به عبارتی میتوان گفت حتی اگر توانایی پرداخت هزینه دستگاه را داشته باشید اما فضای کافی برای جانمایی آن نباشد، مجبور خواهید بود دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک استفاده کنید و یا محل کارگاه را تغییر دهید.

مزیت کارخانه ایده آل صنعت در تولید دستگاه پرکن مایعات

با تمام توضیحاتی که گفته شد، شرکت ایده آل صنعت برای خریداران خود یک مزیت بزرگ فراهم کرده است.

اینکه با هر بودجه و نیازی که در ذهن شماست، دستگاه پرکن مایعات کاملاً قابل سفارشی سازی است.

میتوانید هر یک از اجزای دستگاه که نیاز دارید را سفارش دهید و باقی قسمت ها را حذف کنید تا دستگاه پرکن شما دقیقاً مطابق نیازتان باشد.

در نهایت دستگاه پرکن سفارشی خود را با بهترین کیفیت تحویل خواهید گرفت.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

6 دیدگاه در “دستگاه پرکن مایعات و جامدات+ {نکات مهم که قبل از خرید باید بدانید!}

 1. احمد گفت:

  سلام
  مرسی از مطلب بسیار خوبی بود من برای کارگاهم نیاز به یک دستگاه پرکن مایعات دارم ولی محدودیت در فضا دارم
  می خواستم بدونم شما بر اساس نیاز و ابعاد من هم دستگاه پر کن میسازید؟

 2. رضایی گفت:

  برای آبمیوه گازدار چه دستگاهی مناسبه. من الان یه خط تولید دارم و میخوام ظرفیت اضافه کنم.

 3. عظیمی فر گفت:

  برای بسته بندی و پرکن ادویه جات کدوم دستگاه مناسبه؟

  1. n.pahange گفت:

   با سلام.
   بستگی به نوع محصول نهایی شما و نوع بسته بندی دارد. برای مشاوره خرید و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 4. خضری گفت:

  مهندس جان ما خط تولید پرکن آب رادیاتور و شیشه شور داریم دستگاه ها ضعیف شدن و ظرفیت تولید کم شده. 3 تا پرکن 6 نازله هست و نوار نقاله ها هم مشکل دارن . کلا تایمینگ دستگاه ها بهم ریخته. دستگاه ها رو شما میتونید تعمیر و سرویس کنید؟
  مهندس ممنون میشم جواب بدید

  1. n.pahange گفت:

   سلام و وقت بخیر آقای خضری عزیز

   بله برای انجام سرویس و تعمیرات مورد نظر میتونید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
سایدبار
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.

سبد خرید

بستن (Esc)
Scroll To Top
Facebook Twitter Instagram linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram